شش طرح سرمایه گذاری در هفتاد و یکمین جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت .

هفتادویکمین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری با حضور نمایندگان تام الاختیار و دائمی دستگاه‌های اجرایی عضو مرکز ، با دستور بررسی و رسیدگی به درخواست متقاضیان سرمایه‌گذاری ، در محل مرکز خدمات سرمایه‌گذاری واقع در اداره کل امور اقتصادی و دارایی برگزار گردید.

در این جلسه 6 طرح سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم جهت حل و رفع مشکلات پیش روی سرمایه گذاران اتخاذ گردید. موضوع اول: بررسی و تصمیم گیری نهایی در رابطه با طرح احداث مجتمع خدماتی – رفاهی اولین موضوعی بود که مورد بررسی قرار گرفت و پیرو بررسی های مکرر موضوع نامبرده در مرکز خدمات سرمایه گذاری استان با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه های ذیربط (اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای و مدیریت امور اراضی استان) که امور اراضی نسبت به تغییر کاربری واخذ عوارض متناسب با مستحدثاث خدمات خودرویی موجود در سایت پلان مورد تأیید اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای در چارچوب قوانین ومقررات مربوط با نظر مساعد اقدام نماید، تاکنون اقدام مناسبی صورت نگرفته بود که در این جلسه با دعوت از مدیران کل دستگاه های ذیربط و متقاضی پس از بحث و بررسی تصمیم نهایی اتخاذ گردید .

موضوع دوم بررسی ورسیدگی به درخواست نماینده مشاوره سرمایه گذاری آرمان تجارت مدائن تهران ، مجری طرح مجتمع گاوداری با مشارکت سرمایه گذار خارجی (از کشور آذر بایجان) بود که بنا به اظهار متقاضی ، طرح مذکوربا مشارکت سرمایه گذاری از کشور آذربایجان و شرکت ایرانی آرمان تجارت مدائن با سرمایه گذاری 300میلیون دلاری در زمینی به مساحت 100هکتاری در زمینه گاوداری(پرورش 10هزار رأس گاور هلشتاین) انجام می گیرد که با این طرح زمینه اشتغال 2500نفر فراهم خواهد شد. زمان مورد نظر برای اجرای این طرح 4سال است. این سرمایه گذاری و مشارکت به نسبت 80 به 20 (80% سهم سرمایه گذار خارجی به 20% سهم شرکت ایرانی) تا مرحله بهره برداری است وبعد از 8 سال این نسبت مشارکت معکوس خواهد شد. محصول تولیدی در این طرح ازصفر تا صد آن به خارج صادر خواهد شد تا هیچگونه ضربه ای به تولید داخلی وتنظیم بازار وارد نشود. امکانات مورد نیاز برای اجرای طرح ، زمین و آماده کردن زیر ساخت ها است و ماشین آلات مورد نیاز از خارج وارد خواهد شد. گارانتی وضمانت سرمایه توسط آقای قربانی نماینده شرکت مذکور در یکی از بانک های خارج از کشور که مورد تایید طرفین باشد انجام خواهد گرفت. پس از بحث و برسی توسط اعضاء ، کلیات طرح مورد استقبال و موافقت هریک از اعضای مرکز خدمات سرمایه گذاری استان قرار گرفت .

موضوع سوم: بررسی و رسیدگی به مشکل درخواست متقاضی احداث کارخانه تولید سبد پلاستیکی میوه واقع در روستای سامیان اردبیل بود و بنا به اظهار نامبرده ، طرح مذکور در زمینی به مساحت 2100متر مربع با کاربری مکانیزاسیون کشاورزی واقع در اراضی روستای سامیان بر اساس مجوز تأسیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان با سرمایه اولیه 25میلیارد ریال اجرا و99% پیشرفت فیزیکی داشته است . تجهیزات مورد نیاز خریداری ودر کارخانه مستقر شده است وتقریباً آماده بهره برداری است. ظرفیت سالانه این کارخانه تولید سبد 100تن میوه است که برای 15نفر بصورت مستقیم و برای بیش از 50 نفر بطور غیر مستقیم اشتغالزایی خواهد داشت. متقاضی جهت تکمیل مستحدثات طرح خود نیاز به تغییر کاربری 1200متر مربع از کل زمین(3300 متر مربع ) دارد . نماینده سازمان صنعت ،معدن وتجارت اعلام نمود که مساحت زمین مورد نیاز براساس ظرفیت تولید محاسبه می گردد که که لازم است با تجدید نظر در ظرفیت تولید ، اصلاحیه لازم در مجوز انجام گیرد.

موضوع چهارم :بررسی و رسیدگی به مشکل مجری طرح دامداری صنعتی در اراضی روستای ینگجه ملامحمد رضا و بنا به اظهار نامبرده، وی فعلاً مشغول دامداری سنتی با 700رأس گوسفند درزمینی به مساحت کل 1280متر مربع (580مترمربع زیر بنا و700متر مربع محوطه حیاط)در داخل روستای مذکورمی باشد . با عنایت به اعتراض روستاییان و شبکه بهداشت ، متقاضی اقدام به اجرای دامداری صنعتی در محلی بیرون از روستای مذکور کرده است که طرح مذکور بنا به اظهار نظر مطلعین موضوع به جهت قرار گرفتن در فاصله 470متری کوره آجرپزی مورد مخالفت سازمان نظام دامپزشکی قرار خواهد گرفت. بعد از بحث وبررسی ، مشخص گردید که متقاضی هیچگونه اقدامی جهت اجرای طرح مورد نظر انجام نداده است وبه هیچ ارگان ذیربط مراجعه ننموده است لذا مشاوره های لازم ارایه گردید .

موضوع پنجم: بررسی و رسیدگی به درخواست گروه سرمایه گذاری مبینا ، مجری طرح مجتمع کشت و فرآوری گیاهان دارویی بود که بنا به اظهار نماینده گروه سرمایه گذار مذکور ، این گروه دارای مجوز پایه یک سرمایه گذاری در کشور و بر اساس سوابق و تخصص و توان مالی کافی وارتباطات کاری بین المللی خود در مدیریت تأمین مالی و اجرای پروژه های بزرگ زیربنایی ، عمرانی ، صنعتی وکشاورزی در نظر دارد در استان اردبیل اقدام به اجرای طرح مجتمع کشت و فراوری گیاهان دارویی با هدف کمک به اشتغالزایی وکارآفرینی نماید لذا جهت اجرای طرح مذکور نیاز به زمین 1000هکتاری و همکاری مسئولین ذیربط در اعطای مجوز های لازم دارد.در این جلسه نماینده سازمان جهاد کشاورزی استان ، این طرح را در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقامتی وجزو الویت های اصلی سازمان مربوطه برشمرد و راهنمایی های لازم نیز به متقاضیان ارائه و زمین لازم برای این طرح را از اراضی پایاب سد خدآفرین اعلام نمود. مدیر امور اراضی نیز ضمن استقبال از طرح ، آمادگی لازم برای واگذاری زمین اعلام کرد.

موضوع پایانی بررسی و رسیدگی به مشکل درخواست متقاضی ایجاد طرح توریستی تفریحی با محوریت شیلات در حاشیه دریاچه توریستی دریاچه شورابیل بود که بنا به اظهار نامبرده ، متقاضی در نظر دارد در محل مذکور، اقدام به اجرای طرح توریستی _ تفریحی با محوریت شیلات (بازار فروش ، رستوران آبزیان، صنایع وابسته آبزیان و...) نماید ، متقاضی در خواست خود را به اداره کل شیلات استان ارائه نموده است و اداره کل مذکور نیز جهت صدور جواز تأسیس از شهرداری مرکز درخواست اعلام نظر نموده است که در این جلسه نماینده شهرداری مرکز اعلام کرد که در حاشیه دریاچه مذکور کارگاه پرورش ماهی وجود دارد و با آنها قرارداد 7ساله دارند و یاد آوری نمود که در کاربری شیلات ، بازارچه ماهی فروشان وجود ندارد . لذا پس از بحث وبررسی پیشنهادات لازم ازجمله ایجاد کمپ موقت ، برای دایر کردن رستوران آبزیان و... برای متقاضی ارایه گردید.

تاریخ: 
1396/11/08
تصویر: