fa-IRen-UStr-TR
جمعه, 09 اسفند,1398
Menu
هفتاد و سومین جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری با هدف بررسی امکان سنجی احداث و تأمین زیر ساخت منطقه ویژه اقتصادی شهرستانهای نیر و خلخال برگزار شد.

هفتاد و سومین جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری با هدف بررسی امکان سنجی احداث و تأمین زیر ساخت منطقه ویژه اقتصادی شهرستانهای نیر و خلخال برگزار شد.

نویسنده: SuperUser Account/یکشنبه, 25 آذر,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

      هفتاد و سومین جلسه مرکز خدمات سرمایه‌گذاری، با حضور نمایندگان تام الاختیار و ثابت دستگاههای اجرایی عضو مرکز در محل مرکز واقع در اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ،  بررسی امکانسنجی احداث و تامین زیر ساخت منطقه ویژه اقتصادی شهرستان نیراولین موضوعی بود که در دستور کار جلسه قرار گرفت که موضوع با حضور  نماینده فرمانداری شهرستان مذکور بحث شد. وی مختصات جغرافیایی دو محل متفاوت را جهت اجرای منطقه ویژه اقتصادی معرفی نمود. یکی از محلها از پلاک اراضی ملی  قره تپه که مساحت آن زیر 100هکتار بوده و دومین محل از اراضی ملی روستای آق گونی بخش کورائیم نیر  به مساحت 242هکتار می باشد. بنظر نماینده گمرک به استناد بخشنامه ای جدید، مناطق ویژه اقتصادی باید بالای 100هکتار مساحت و راه دسترسی خاص و ترانزیتی داشته باشند لذا محل پیشنهادی اول از لحاظ متراژ کم و زیر 100هکتار قابل بررسی نمی باشد و بنظر نماینده محیط زیست، فاصله طرحها از آخرین سکونتگاه روستایی باید حداقل 1200متر باشد که محل دوم نیز به جهت فاصله 300متری از روستا قابلیت اجرای طرح نداشته و این حرایم باید رعایت گردد. لذا مشاوره های لازم جهت جانمایی مجدد بر اساس قوانین و مقررات دستگاههای اجرایی ارائه و تأکید گردید که طرح قبل از مطالعه باید توسط مشاورین ذیصلاح مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه، مورد بررسی قرار گیرد.

  بررسی امکانسنجی احداث و تامین زیر ساخت منطقه ویژه اقتصادی شهرستان خلخال نیز دومین موضوعی بود که بررسی شد پیرو دعوت قبلی،  موضوع با حضور  نماینده فرمانداری شهرستان مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفت وی مختصات جغرافیایی محل مورد نظر به میزان 98هکتاری از اراضی ملی نزدیک روستای لومه دشت را معرفی نمود. در این جلسه هر یک از نمایندگان دستگاههای اجرایی عضو مرکز شرایط و ضوابط مربوط به دستگاه متبوع را اعلام نمودند. بنا به اظهار نماینده محیط زیست، با رعایت شرایط و حرایم مورد نظر این سازمان( از مراکز مسکونی 1200متر ، از رودخانه دائمی 500 تا 700 متر، عدم واقع شدن در  داخل مناطق حفاظت شده، ارائه گزارش زیست محیطی و عدم قرار گرفتن در بالادست سد) از نظر اداره محیط زیست مانعی جهت استقرار منطقه ویژه اقتصادی در محل پیشنهادی وجود ندارد. بنظر نماینده برق در صورتیکه برق مورد نیاز به میزان 230کیلو ولت باشد از پست 63 موجود در سه راهی خلخال قابل تامین خواهد بود و بیشتر از میزان ذکر شده باید از محل دیگر(پونل) تأمین گردد. بنظر نماینده گاز، مشکلی از بابت تأمین گاز در محل مذکور وجود ندارد و در صورت نیاز به 10000متر مکعب باید از مرکز مجوز بگیریم. بنظر نماینده آب، پایین تر از روستای لومه دشت بطرف میکائیل آباد تحت پوشش شبکه سد گیوی است و مشکلی از بابت آب بنظر نمی رسد. محل طرح باید از مخزن سد 700متر فاصله داشته و بالادست سد قرار نگیرد. بنظر وی در محل مذکور سد آبخیز داری مشاهده می شود و نیاز به بازدید و بررسی دارد و در صورت رعایت فاصله قانونی مشکلی وجود نخواهد داشت.

ونهایتا  بررسی نحوه صدور پروانه ساختمانی برای طرحهای کشاورزی خارج از حریم شهرها و محدوده روستاها با عنایت به اینکه صدور پروانه ساختمانی برای طرحهای واقع در خارج از حریم شهرها و محدوده روستا بر عهده بخشداری می باشد لذا بخشداری جهت صدور پروانه  براساس ضوابط موجود سرمایه گذار را مقید به تأیید نقشه های ساختمانی توسط نظام مهندسی ساختمانی می نماید که مستلزم هزینه ای برای سرمایه گذار می باشد و کاملاً قانونی است. بنظر نماینده نظام مهندسی کشاورزی با عنایت به اینکه نقشه ساختمانی طرح های کشاورزی توسط این سازمان تأییدمی شود نیاز به تأیید نظام مهندسی ساختمان نیست.

Print

تعداد نمایش ها (1215)/نظرات (0)

x
دی ان ان