fa-IRen-UStr-TR
ﺳﻪشنبه, 31 اردیبهشت,1398
Menu
مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل :  روند شاخص های اقتصادی در استان رو به رشد است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل : روند شاخص های اقتصادی در استان رو به رشد است.

نویسنده: SuperUser Account/چهارشنبه, 15 اسفند,1397/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مطابق گزارش  مراجع آماری روند شاخص های اقتصادی در استان اردبیل مثبت ارزیابی گردید .

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ، دکتر مظفری با ذکر این مطلب  گفت :  برابر گزارش کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان در 10 ماهه اول سال جاری منابع بانک‌های استان 30 درصد افزایش و 20 درصد تسهیلات بیشتر در اختیار متقاضیان قرار گرفته است و گزارش‌های صندوق توسعه ملی ایران تأیید می‌کند که از کل تسهیلات ارزی اختصاص‌یافته به طرح‌های ملی آب‌وخاک ، استان اردبیل با 899 میلیون دلار به تنهایی سهم 8 درصدی را به خود اختصاص داده است ومطابق گزارشات اتاق بازرگانی ایران ، استان اردبیل با بهبود 10 رتبه ای در شاخص بهبود فضای کسب و کار از رده 26 در پاییز 1395 به جایگاه 16 ام در پاییز 1397 در بین 31 استان کشور ارتقاء یافته است .

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان افزود :  برابر گزارش اداره کل گمرکات استان در 10 ماهه اول سال جاری، تراز تجاری استان بیش از 47 میلیون دلار مثبت بوده و در این مدت شاهد رشد 123 درصدی صادرات غیرنفتی استان هستیم و به گزارش بورس منطقه‌ای اردبیل ارزش و حجم سهام معامله‌شده به ترتیب 194 و 72 درصد تا پایان دی ماه سال جاری رشد داشته است و فقط در طی سال‌های 1396 و 1397 صدور مجوز سرمایه‌گذاری خارجی برای 6 سرمایه‌گذار خارجی به حجم تقریبی 24 میلیون دلار صورت گرفته است .

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان تصریح کرد:  به گزارش خزانه معین استان در ده ماهه اول سال جاری در شرایط رکود اقتصادی، درآمد مالیاتی و درآمد عمومی استان به ترتیب 27 و 23 درصد رشد داشته اند و همچنین در سال 1396 معادل رقم 855 میلیارد تومان در استان اردبیل اعتبارات نقدی و اسناد خزانه اسلامی اعم از اعتبارات استانی و ملی پرداخت گردیده که این میزان نسبت به سال گذشته از رشد 66 درصدی برخوردار بوده است.

وی عنوان کرد :  با عنایت به اینکه اسناد خزانه اسلامی صرف پوشش بدهی های دولتی جهت اجراء پروژه های عمرانی می گردد، چنانچه این اسناد را جزو اعتبارات عمرانی به حساب آوریم، نتایج نشان می دهد طی سال 1396 دولت در استان اردبیل از محل بودجه سال 1396 رقم 451 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در توسعه زیرساخت‌های استان داشته که این رقم نسبت به سال گذشته از رشد 118 درصدی برخوردار بوده است.

  دکتر هاشم مظفری ادامه داد :  توفیق استان در نیل به شاخص‌های اقتصادی فوق زمانی حاصل گردیده که محرومیت‌های تاریخی استان در توسعه زیرساخت‌های اساسی و سرمایه‌گذاری پایین دولت در این استان نسبت به استان‌های همجوار بر همگان مشهود می‌باشد. در کنار شاخص‌های کمی فوق آنانی که از نزدیک شاهد روند توسعه‌ای استان هستند مسلماً بر این امر واقفند که در حال حاضر اقدامات شایان و قابل‌توجهی در سطح استان اردبیل در مرحله اجرا قرارگرفته است.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان بیان داشت : در همین چند سال اخیر تکمیل پروژه راه‌آهن اردبیل جان تازه‌ای گرفته و با جذب اعتبارات کلان از محل اعتبارات دولتی و فاینانس داخلی، اهالی استان این بار امیدوار به  اتصال اردبیل به راه‌آهن سراسری هستند. درعین‌حال مطالعات احداث راه‌آهن اردبیل پارس‌آباد جهت اتصال به جمهوری آذربایجان ، طرح مهار آب‌های مرزی با شتاب بیشتری در حال اجرا بوده و گواه مطلب اختصاص قریب به یک میلیارد دلار از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی به استان اردبیل می‌باشد.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان عنوان کرد :  در رأس این طرح،  پایاب سد خدا آفرین در شمال استان قرارگرفته که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مقرر گردیده با آبی نمودن 62 هزار هکتار از اراضی شمال استان، یک‌ میلیون تن به حجم تولیدات کشاورزی استان افزوده و شاهد اشتغال‌زایی هزاران نفر از اهالی استان باشیم. در حوزه معادن استان مطالعات صورت گرفته در زون‌های معدنی به نتایج امیدبخش رسیده و بایستی طی سال‌های آتی منتظر سرمایه‌گذاری در این حوزه و ایجاد اشتغال و ارزش‌افزوده در آن باشیم و تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی نمین با شتاب بیشتری نسبت به سال‌های گذشته روبه‌رو شده است.

 وی گفت :  حمایت‌های لازم از تولید و سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب‌وکار جزو اولویت های اصلی در استان می باشد .  در این راستا با راه‌اندازی پنجره واحد مکانیزه سرمایه‌گذاری استعلامات و مجوزهای سرمایه‌گذاری به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌گردد ونیز شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری جهت ارائه به سرمایه‌گذاران محلی و خارجی با دید کارشناسی‌تری نسبت به گذشته در جریان بوده و مطالعات پیش امکان‌سنجی چندین طرح انجام گرفته است و همچنین در حوزه تجارت خارجی سند توسعه صادرات استان توسط بخش‌های اقتصادی و اتاق بازرگانی استان تدوین، تا از ظرفیت گمرک مرزی بیله سوار به‌صورت 24 ساعته بهره‌برداری نمود.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان افزود :  با هدف تحقق شعار «زمستان بیدار» مطالعات راهبردی در حوزه گردشگری استان باهدف جذب گردشگر در تمام فصول سال در جریان می‌باشد.  با همت بخش خصوصی   یکی از برندهای بین‌المللی در تولید شیرآلات در استان مستقر و با فعالیت خود اشتغال چند صد نفر را فراهم نموده و همچنین به دنبال این توافق شاهد سرمایه‌گذاری 3 برند دیگر در این زمینه در استان هستیم . با افتتاح پل معلق مشکین‌شهر به‌عنوان طولانی‌ترین پل معلق خاورمیانه، فصل جدیدی از معرفی ظرفیت‌های گردشگری استان رقم خورده است. پل معلق تمام شیشه‌ای هیر در حال اجرا بوده و ...  یقیناً احصاء موارد دیگری از روند اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه اقتصادی استان امکان‌پذیر بوده است.

مدیر کل اموراقتصادی و دارایی استان در پایان ضمن ارزیابی مثبت از روند شاخص های اقتصادی استان اظهار داشت : شایسته است با نگاه فرا حزبی به مسائل کلان جامعه ضمن نقد مشکلات جاری ، با تزریق امید در جامعه در این شرایط  اقتصادی، بر تمام کسانیکه که در جهت اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران و روند توسعه استان نقشی بر عهده‌دارند، ارج نهیم

Print

تعداد نمایش ها (107)/نظرات (0)

x
دی ان ان