fa-IRen-UStr-TR
شنبه, 14 تیر,1399
Menu

دلایل سرمایه گذاری در استان اردبیل

شاخص های کلان اقتصادی استان اردبیل

شاخص های کلان اقتصادی استان

 

طبق آخرین اطلاعات موجود از مرکز آمار ایران،

بررسی حساب های منطقه ای نشان می دهد که رشد تولید ناخالص داخلی استان به قیمت های جاری در سال 1394 برابر 0.76 درصد بوده و به رقم 127 هزار میلیارد بالغ گشته است. بخش کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات به ترتیب 24% ، 20% و 56 % از کل ارزش افزوده استان را ایجاد کرده اند. این سه بخش عمده اقتصادی در سال مذکور به ترتیب رشد 1.8 درصدی، افت 5 درصدی و افزایش 2.5 درصدی داشته اند. همچنین بررسی شاخص نسبت واسطه به ستانده سه بخش مذکور نشان داد که بخش خدمات با شاخص 23.8 بهترین عملکرد را در این شاخص داشته و بخش کشاورزی شاخص 37.8 و بخش صنعت و معدن شاخص 55.7 را دارا می باشند.بررسی شاخص نرخ تورم در استان نشان می دهد که در سال 1396 استان اردبیل با نرخ تورم 7.7 درصدی دارای تورم پایین­تر از کشور با نرخ 9.6 درصد بوده است. همچنین در بررسی تورم برای استان و کشور به تفکیک اجزاء تشکیل دهنده آن مشاهده می گردد سه بخش «خوراکی ها و آشامیدنی ها»، «رستوران و هتل» و «تحصیل» برای استان و کشور دارای بیشترین میزان تورم در سال 1396 بوده اند. در میان 12 بخش تشکیل دهنده تورم نیز 3 «بخش پوشاک و کفش»، «اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه» و «ارتباطات» استان اردبیل دارای تورم بیشتر از کشور بوده و برای 9 بخش دیگر کشور تورم بالاتر از استان را تجربه نموده است.در حوزه نیروکار استان اردبیل با نرخ بیکاری 10.4 درصد در سال 1396 پس از استان های سمنان، مرکزی، هرمزگان، خراسان شمالی و مازندران کمترین نرخ بیکاری را در بین استان های کشور دارا بوده است. نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال مزبور 44.5 درصد، نسبت اشتغال 39.9 درصد و سهم اشتغال ناقص 9 درصد می باشد؛ همچنین سهم اشتغال بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات به ترتیب 33.9 ، 24.6 و 41.5 درصد ثبت شده است.

ظرفیت های بازار سرمایه استان اردبیل

یکی از بخش های مالی سیستم بانکی بوده و از مهم ترین منابع برای سرمایه گذاری کلان محسوب می گردد، اما به تنهایی نمی تواند منابع لازم جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور را فراهم سازد. امروزه بورس های اوراق بهادار هسته مرکزی بازار سرمایه محسوب می شوند و مبالغ هنگفتی از سرمایه های سرگردان را به سمت واحدهای مولد و فعال جامعه نظیر واحدهای تولیدی و خدماتی هدایت می کنند. بازار سرمایه مکانیزمی را فراهم می‌آورد تا براساس آن امکان تجهیز پس‌انداز‌های اندک به سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی فراهم شود که این اقدام براساس تخصیص بهینه منابع امکان‌پذیر می‌شود.

 از جمله مزایای سرمایه گذاری در بورس می توان به نبود حد سرمایه مجاز اشاره نمود به نحوی که هر فردی  با هر ميزان سرمايه امکان ورود به اين بازار را خواهد داشت . قابلیت نقد شوندگی بالا مزیت دیگر سرمایه گذاری در بورس محسوب می شود به طوری که موجب گرديده تا درشرايط عادي ورود و خروج به اين بازار در کمتر از چند روز فراهم گردد که يقينا با توسعه الکترونيکي بازار (که مقدمات آن درحال اجرا است) اين مدت مي تواند حتي به چند ساعت تقليل پيدا نمايد که تقريبا چنين وضعيت مشابهي به ندرت درساير رويه هاي سرمايه گذاري يافت می شود. امکان رسیدن به بازدهی های بالا، روند رو به رشد گسترش این بازار و ظرفیت های باز موجود از دیگر مزایای سرمایه گذاری در بورس محسوب می شود. به نحوي که عليرغم تمام رشدهاي اين بازار همچنان ظرفيت هاي رشد فوق العاده بکر و دست نخورده اي وجود دارد ،که سياست هاي خصوصي سازي دولت نيز بعنوان يکي از اهداف کلان اقتصادي در واقع تقويت کننده اين موضوع مي باشد .

دراين بين سوالي مطرح مي شود و آن اين است که واقعا ، چرا شرکتها براي حضور دراين بازار از خود علاقه نشان مي دهند در پاسخ می توان به مزیت استفاده از معافیت های مالیاتی برای این شرکت ها اشاره نمود؛ شرکتهايي که در بورس مورد پذيرش قرارمي گيرند ماداميکه از ليست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگرديده باشند ، مى توانند نسبت به نرخ مقطوع ماليات حداقل از10 درصد معافيت مالياتي بهره مند گردند. در بورس به جهت تمرکز سرمايه که با هدف مشارکت درحقوق شرکتهاي مورد پذيرش صورت گرفته و تشکيل يک بازار هدفمند را داده است ، امکان افزايش سرمايه بسيار ساده تر از حالتي است که شرکت ها در خارج از بورس به اين امر اقدام مي ورزند. چرا كه مجبور خواهند بود تا براي افزايش سرمايه به دنبال شرکاي جديد ، که بعضاً با چانه زني نيز همراه خواهد بود ومنجر به افزايش هزينه هاي مرتبط با توسعه را فراهم خواهد گردانيد، مواجه گردند. انتشار اوراق قرضه از دیگر مزایای بورس برای ورود شرکت ها محسوب می گردد به طوری که براساس قانون تجارت به شرکت هاي سهامی عام این اجازه داده شده و طبعاً حضور در یک بازار متمرکز این امر را به نحو چشمگیري تسهیل خواهد نمود . به روز رسانی ارزش واقعی شرکت مزیت دیگر است که این موضوع می تواند انعکاس دهنده نگرش یک بازار متخصص نسبت به آتیه شرکت مورد بررسی باشد و کاملا واضح خواهد بود که این امر توانایی ارایه خط مشی مدیریتی به مجموعه مدیران شرکتهاي بورسی را در راهبرد اهداف خود فراهم خواهد ساخت .

بورس اوراق بهادار اردبیل در 16 اسفند 1383 افتتاح و فعالیت خود را با یک دفتر نمایندگی متعلق به شرکت کارگزاری بانک کشاورزی آغاز کرد و بر اساس آخرین اطلاعات موجود  15 شرکت و نمایندگی کارگزاری در استان در حال فعالیت هستند. بر اساس آمارهای موجود شاخص کل بورس با افزایش 24.7 درصدی از  77230  واحد در سال 1395 به 96290 واحد در سال 1396و شاخص صنعت با افزایش 30.2 درصدی از  66100 واحد در سال 1395 به 86082 واحد در سال 1396 رسیده اند اما شاخص مالی با کاهش 9.6 درصدی از 131866 واحد در سال 1395 به 119176واحد در سال 1396 تنزل پیدا کرده است.

دی ان ان