fa-IRen-UStr-TR
ﺳﻪشنبه, 01 مرداد,1398
Menu

شاخص های کلان اقتصادی استان اردبیل

شاخص های کلان اقتصادی استان

 

طبق آخرین اطلاعات موجود از مرکز آمار ایران، تولید ناخالص داخلی استان به قیمت جاری 130352میلیارد ریال درسال 1393 بوده و سرانه تولید ناخالص داخلی استان در همین سال 102157 هزار ریال میباشد. ارزش افزوده بخش های عمده اقتصادی استان در سال 1393 بترتیب بخش کشاورزی 40522 میلیارد ریال ، بخش صنعت و معدن 19643 میلیارد ریال و بخش خدمات 69748 میلیارد ریال بوده است.

صادرات استان اردبیل طی سال 1395 به لحاظ ارزشی 43 میلیون دلار و از نظر وزنی 43 هزار تن بوده است واردات استان اردبیل نیز طی سال 1395 به لحاظ ارزشی 19 میلیون دلار و از نظر وزنی 14 هزار تن بوده است.

نرخ مشارکت اقتصادی استان طی سال 1395به میزان 43.8 درصد و نرخ بیکاری 15.3 درصد بوده است سهم اشتغال بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات به ترتیب عبارتند از 35.1 ، 23.6 و 41.3 درصد بوده است.

از شاخص­های مهم اقتصادی که سهم بسزایی در تصمیم گیری­های اقتصادی دارد، شاخص تورم است. این شاخص در استان اردبیل در سال  4/8 درصد بوده است.

ظرفیت های بازار سرمایه استان اردبیل

یکی از بخش های مالی سیستم بانکی بوده و از مهم ترین منابع برای سرمایه گذاری کلان محسوب می گردد، اما به تنهایی نمی تواند منابع لازم جهت رشد و توسعه اقتصادی کشور را فراهم سازد. امروزه بورس های اوراق بهادار هسته مرکزی بازار سرمایه محسوب می شوند و مبالغ هنگفتی از سرمایه های سرگردان را به سمت واحدهای مولد و فعال جامعه نظیر واحدهای تولیدی و خدماتی هدایت می کنند. بازار سرمایه مکانیزمی را فراهم می‌آورد تا براساس آن امکان تجهیز پس‌انداز‌های اندک به سرمایه‌گذاری‌های کلان اقتصادی فراهم شود که این اقدام براساس تخصیص بهینه منابع امکان‌پذیر می‌شود.

 از جمله مزایای سرمایه گذاری در بورس می توان به نبود حد سرمایه مجاز اشاره نمود به نحوی که هر فردی  با هر ميزان سرمايه امکان ورود به اين بازار را خواهد داشت . قابلیت نقد شوندگی بالا مزیت دیگر سرمایه گذاری در بورس محسوب می شود به طوری که موجب گرديده تا درشرايط عادي ورود و خروج به اين بازار در کمتر از چند روز فراهم گردد که يقينا با توسعه الکترونيکي بازار (که مقدمات آن درحال اجرا است) اين مدت مي تواند حتي به چند ساعت تقليل پيدا نمايد که تقريبا چنين وضعيت مشابهي به ندرت درساير رويه هاي سرمايه گذاري يافت می شود. امکان رسیدن به بازدهی های بالا، روند رو به رشد گسترش این بازار و ظرفیت های باز موجود از دیگر مزایای سرمایه گذاری در بورس محسوب می شود. به نحوي که عليرغم تمام رشدهاي اين بازار همچنان ظرفيت هاي رشد فوق العاده بکر و دست نخورده اي وجود دارد ،که سياست هاي خصوصي سازي دولت نيز بعنوان يکي از اهداف کلان اقتصادي در واقع تقويت کننده اين موضوع مي باشد .

دراين بين سوالي مطرح مي شود و آن اين است که واقعا ، چرا شرکتها براي حضور دراين بازار از خود علاقه نشان مي دهند در پاسخ می توان به مزیت استفاده از معافیت های مالیاتی برای این شرکت ها اشاره نمود؛ شرکتهايي که در بورس مورد پذيرش قرارمي گيرند ماداميکه از ليست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگرديده باشند ، مى توانند نسبت به نرخ مقطوع ماليات حداقل از10 درصد معافيت مالياتي بهره مند گردند. در بورس به جهت تمرکز سرمايه که با هدف مشارکت درحقوق شرکتهاي مورد پذيرش صورت گرفته و تشکيل يک بازار هدفمند را داده است ، امکان افزايش سرمايه بسيار ساده تر از حالتي است که شرکت ها در خارج از بورس به اين امر اقدام مي ورزند. چرا كه مجبور خواهند بود تا براي افزايش سرمايه به دنبال شرکاي جديد ، که بعضاً با چانه زني نيز همراه خواهد بود ومنجر به افزايش هزينه هاي مرتبط با توسعه را فراهم خواهد گردانيد، مواجه گردند. انتشار اوراق قرضه از دیگر مزایای بورس برای ورود شرکت ها محسوب می گردد به طوری که براساس قانون تجارت به شرکت هاي سهامی عام این اجازه داده شده و طبعاً حضور در یک بازار متمرکز این امر را به نحو چشمگیري تسهیل خواهد نمود . به روز رسانی ارزش واقعی شرکت مزیت دیگر است که این موضوع می تواند انعکاس دهنده نگرش یک بازار متخصص نسبت به آتیه شرکت مورد بررسی باشد و کاملا واضح خواهد بود که این امر توانایی ارایه خط مشی مدیریتی به مجموعه مدیران شرکتهاي بورسی را در راهبرد اهداف خود فراهم خواهد ساخت .

بورس اوراق بهادار اردبیل در 16 اسفند 1383 افتتاح و فعالیت خود را با یک دفتر نمایندگی متعلق به شرکت کارگزاری بانک کشاورزی آغاز کرد و بر اساس آخرین اطلاعات موجود  15 شرکت و نمایندگی کارگزاری در استان در حال فعالیت هستند. بر اساس آمار سال 1395 ارزش و حجم معاملات صورت گرفته در بورس اوراق بهادار اردبیل به ترتیب 4421 میلیارد ریال و 1721 میلیون سهم می باشد. همچنین نسبت ارزش و حجم معاملات در بورس منطقه ای اردبیل به کشور (به غیر از تهران) در سال 1395 به ترتیب 2.44 و 2.24 گزارش شده و به تعداد 2248 کد معاملاتی در بورس منطقه ای اردبیل ایجاد شده است.

دی ان ان