دوشنبه, 07 مهر,1399
Menu

آرشیو اخبار

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل:مردمی کردن اقتصاد از اهداف پذیره نویسی واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل:مردمی کردن اقتصاد از اهداف پذیره نویسی واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم است

نویسنده: SuperUser Account/چهارشنبه, 31 اردیبهشت,1399/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
5/0

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل:مردمی کردن اقتصاد از اهداف پذیره نویسی واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم است

جلب مشارکت مردم ایران درعرصه دارایی‌های دولت، مردمی تر کردن اقتصاد، تعمیق مالکیت وحضورمردم درعرصه دارایی‌های دولت از اهداف اصلی دولت برای عرضه باقیمانده سهام خود در شرکت های فعال بازار سرمایه است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ، علیرضا نوروزی با ذکر این مطلب اظهار کرد: دولت در نظر دارد ، برای جلب مشارکت مردم ایران درعرصه  مدیریت و مالکیت دارایی‌های دولت، مردمی کردن اقتصاد، تعمیق مالکیت وحضورمردم درعرصه دارایی‌های باقیمانده دولت ، سهام خود در شرکت های فعال بازار سرمایه را واگذار کند.

وی افزود: این بخش از باقی مانده سهام دولت شامل سهام 3 بانک ملت، صادرات و تجارت و هم چنین 2 شرکت بیمه البرز و اتکای امین بوده که در قالب صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم تجمیع شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل بیان کرد: صندوق های سرمایه گذاری، واسطه های مالی هستند که منابع مالی اشخاص و شرکت ها را جمع آوری کرده و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند و افرادی که سهام صندوقهای سرمایه گذاری را خریداری می کنند در واقع همان مالکان یا سهامداران هستند.

نوروزی ادامه داد: صندوق واسطه گری مالیETF(Exchanged Trade Fund) نوعی از صندوقهای سرمایه گذاری است که از دارایی های متنوع تشکیل شده و واحدهای آن در طول روز همانند سهام در بازار معامله می شود و ساختاری شبیه صندوقهای سرمایه گذاری دارد، یعنی در طول ساعات و روزهایی که بازار معاملات سهام باز است می توان یک یا چند واحد از یک صندوق (ETF) را خرید، یا چند واحد آن را فروخت.

وی با اشاره به ویژگی های این واگذاری تصریح کرد: یکی از ویژگی های بارز این واگذاری این است که تک تک آحاد مردم می توانند با استفاده از تخفیف 20 درصدی این واگذاری با استفاده از کد ملی و یا کد بورسی از 1 تا 200 واحد نسبت به خرید این سهام اقدام کنند که مبلغ هر واحد نیز 10 هزار تومان بوده و بنابراین سقف سرمایه گذاری شخص حقیقی 2 میلیون تومان تعیین شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل تشریح کرد: پذیره نویسی واحدهای این صندوق از 14 اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و تا 31 همین ماه ادامه خواهد یافت و افرادی که دارای کد معاملاتی ( کد بورسی ) هستند می توانند از طریق کارگزاری های بورس نسبت پذیره نویسی خود اقدام کنند و سایر افرادی که کدبورسی ندارند نیز می توانند با مراجعه به درگاه های غیرحضوری بانک هایی همانند ملی، ملت، رفاه و ... و یا مراجعه حضوری به یکی از بانک های منتخب نسبت به پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مزبور اقدام نمایند.

 

نوروزی گفت: دولت برای جلوگیری ازنابسامانی‌های بازارسهام این واحدهای سرمایه گذاری،۲ ماه بعدازاتمام دوره پذیره‌نویسی شروع به گشایش این واحدهاکرده و افراد می توانند نسبت به خریدوفروش سهام اقدام کنند و با توجه به تخفیف 20 درصدی کنونی، پیش بینی می شود که بعدازدوره زمانی مذکور و گشایش نماد افراد دارنده واحدهای صندوق،  ازحداقل سود۲۰تا۳۰درصدی برخوردارخواهند شد.

Print

تعداد نمایش ها (610)/نظرات (0)

x
دی ان ان