ﺳﻪشنبه, 04 آبان,1400
Menu

آرشیو اخبار

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل : برخی شیوه‌ها در جذب سرمایه‌گذاری از اساس نیازمند تغییر است

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل : برخی شیوه‌ها در جذب سرمایه‌گذاری از اساس نیازمند تغییر است

نویسنده: SuperUser Account/یکشنبه, 15 تیر,1399/دسته ها: خبر

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل در جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری گفت : استان اردبیل در حمل و نقل، تجارت خارجی، گردشگری، زیربخش‌های کشاورزی مانند باغداری، پرورش زنبور عسل و صنایع تبدیلی ، شهرک‌های صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی نمین ، از استانهای مستعد سرمایه گذاری کشور است و بنابراین برخی شیوه‌ها در جذب سرمایه‌گذاری از اساس نیازمند تغییر است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ، علیرضا نوروزی در توضیح این مطلب اظهار کرد: برخی موانع سرمایه‌گذاری در سطح ملی است ، مانند تحریم‌هایی که مبادله پول را با مشکل مواجه ساخته و بدون تردید وقتی سرمایه گذار می‌بیند با تحریم و مانع مواجه است، به کشورهای دیگر و مناطق دیگر متمایل می‌شود.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان افزود: البته در کشور مشوق‌های خارجی برای جذب سرمایه‌گذاری فراهم شده، مشوق‌های اقامت و مهاجرت، مشوق مالیاتی، مجوزهای واردات و صادرات پیش‌بینی شده و همچنین ریسک تضمین می‌شود که در کمتر کشوری به این مهم توجه شده است.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل بیان کرد : بخشی از موانع عدم موفقیت در جذب سرمایه گذاری به عوامل جاذبه‌ای و ساختار اداری استان مربوط نیست و در مقابل به جاذبه‌های سرمایه‌گذاری سایر استان‌ها مرتبط است.

وی تاکید کرد: برخی استان ها از پیش‌تر و سال‌ها قبل جاذبه‌های خود را تعریف کرده و پیش زمینه جذب سرمایه را فراهم کرده‌اند، که به عنوان مثال در گیلان، وجود منطقه آزاد بندر انزلی به دلیل معافیت مالیاتی و گمرکی خود جاذب سرمایه گذار است.

نوروزی ادامه داد :  هرچند اردبیل در برخی حوزه‌ها ممتاز است اما در برخی بخش‌ها مانند برخوردار نبودن از منطقه آزاد، با ضعف مواجه است که لازم است ما مسئولان استان نسبت به اخذ مجوزها و فعال سازی منطقه آزاد اقدام نماییم و بر روی این نیاز اقتصادی تمرکز داشته باشیم .

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تصریح کرد: در صورتی که منطقه آزاد اردبیل فعال شود، در کنار مناطق آزاد ارس و انزلی می‌تواند قطب سرمایه‌گذاری را تشکیل داده و با توجه به اینکه این مناطق می‌توانند زنجیره تولید و تامین یکدیگر را حمایت کنند، جذب سرمایه تسریع می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: لازم است بین ظرفیت اقتصادی و فرصت سرمایه‌گذاری تفاوت قائل شویم و برای توجیه سرمایه گذار در حد معرفی ظرفیت اقتصادی اقدام کنیم.

نوروزی اعلام کرد: از اساس تعریف فرصت‌های سرمایه‌گذاری با نگاه کلیشه‌ای منطقی نیست و اینکه سرمایه گذار از محل ظرفیت‌ها خود ایجاد فرصت کند به هوش، مهارت و ریسک پذیری وی مرتبط است.

وی ادامه داد: وظیفه مسئولان صرفا انعکاس توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان است و در واقع با معرفی و ارائه  ظرفیت‌ها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط خود سرمایه گذار شناسایی و انتخاب می‌شود.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان به تشریح عملکرد مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان پرداخت و گفت: قبل از جذب سرمایه گذار باید بر روی بهبود فضای کسب و کار متمرکز شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بیان کرد: فضای کسب و کار شامل هر عامل خارج از اراده و کنترل مدیران واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی است و به عوامل موثر بر تولید  از جمله قوانین و مقررات، مجوزهای لازم، قوانین مالیاتی، حقوق مالکیت، امنیت قضایی، زیرساخت ها و تسهیلات بانکی برمی‌گردد.

نوروزی با تاکید بر اینکه در پیشبرد این مقررات و قوانین گاهی رویه‌های اجرای بومی وغیرکارشناسی مشاهده می‌شود، افزود: بهبود فضای کسب و کار مقدم بر فعالیت های مرکز خدمات سرمایه‌گذاری است.

وی با بیان اینکه رتبه استان در بهبود فضای کسب و کار بر اساس نظرسنجی فعالان اقتصادی توسط اتاق ایران، در 10 رتبه نخست واقع است و جزو یک سوم استان‌های برتر هستیم، یادآور شد: از سویی نباید تصور کرد مشکلی در فضای کسب و کار نداریم ، بلکه ضمن استفاده از این نقطه قوت باید نسبت به شناسایی و رفع چالش های محیط کسب و کار استان و ایجاد فضای مناسب و مستعد ، نظرات فعالان اقتصادی راجهت سرمایه گذاری و شروع فعالیت اقتصادی جلب نمود .

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان خاطرنشان کرد: برای بهبود فضای کسب و کار باید برخورد فعال و پیش بینی از مشکلات احتمالی داشت و با حل مسئله فراگیر ، به جای برخورد با شکل بنگاهی با رویکرد نهادی و تشکل های اقتصادی ، معضل فضای کسب و کار را بطور عام رفع نمود و در واقع باید با بهبود فضای کسب و کار به استقبال توسعه اقتصادی استان رفت.

وی با بیان اینکه در سرمایه‌گذاری‌های استان باید تغییر رویه اعمال شود، اظهار داشت : لازم است تمامی دستگاه‌های جاذب سرمایه ، رسالت و رویکرد جدیدی تعریف کنند و به جای تعریف و توصیف جاذبه‌ها و در انتظار نشستن برای حضور سرمایه گذار،  خود به استقبال سرمایه‌گذار برویم و با شناسایی سرمایه گذاران معتبر ، بستر مناسب برای جلب ، جذب و حضور آنها را در استان فراهم نماییم .

Print

تعداد نمایش ها (3186)/نظرات (0)

x
دی ان ان